Misli, kako je navedeno u saopštenju, da je Uprava na čijem je čelu “kolaterala najavljenih mjera ukidanja garantovanih suma i da je išla u paketu sa svim ostalim institucijama”.
”Ovo ne razumijem kao direktni napad na dijasporu, kako to određeni politički akteri populistički prezentuju u ovom trenutku, već kao još jednu ishitrenu i nedovoljno pripremljenu odluku” smatra Hadžić.
U Upravi nisu bili obaviješteni niti konsultovani, a iz komunikacije sa ministrom vanjskih poslova Đorđem Radulovićem i kolegama iz tog resora je razumio da “ni oni nisu niti konsultovani, niti obaviješteni o najavljenim mjerama”.
”Što je vrlo pogrešno i takav način komunikacije neće dovesti do boljitka ni na jednom polju, ne ulazeći u namjere donosioca odluke” istakao je Hadžić.
Iznenađen je odlukom Vlade kojom se ukida obavezno budžetsko izdvajanje sredstava za saradnju sa dijasporom-iseljenicima.
”Naša preporuka je išla u pravcu povećanja tih sredstava za sljedeću godinu u odnosu na prethodnu, što je nominalno i prihvaćeno, ali se odlukom o ukidanju zakonske osnove otvara prostor manipulacije i eventualne relativizacije u budućnosti” kazao je Hadžić.
Misli da kao društvo još dijasporu ne doživljavamo “kao strateškog partnera države, demografsku, naučnu, kulturološku, ekonomsku, sportsku… bazu koja je izgrađena na teškim osnovama iseljavanja naših građana iz Crne Gore, ali čiji ogroman potencijal predstavlja neprocjenjivo blago u svakom smislu”.
”Najveći direktni investitor: Godinama taj doprinos premašuje pola milijarde eura, najsigurniji oslonac u krizama – pandemija kovida-19 je to praktično i pokazala, sigurna baza reprezentativnog sporta i siguran bedem crnogorske države u svakom smislu zaslužuje bolji i suptilniji tretman svih nas u Crnoj Gori ”naglasio je Hadžić.
Narednih dana će, kako je najavio, voditi razgovore sa najodgovornijim članovima Vlade sa ciljem prevazilaženja nastalog problema uz njihovu jasnu preporuku da se umjesto ukidanja obaveznog budžetskog izdvajanja sredstava taj nominalni iznos zakonski poveća.