Uz nacionalne dane bez duvanskog dima u zemljama diljem svijeta, svake godine 31. maja obilježava se Svjetski dan nepušenja. Važna je informacija kako svatko ko počne koristiti duvan može postati ovisan o nikotinu.
Primarisu dr Marija Joksimović pedijatar iz beranskog Doma zdravlja za portal Radio Petnjica saopštila je koliko je zapravo konzumiranje duvana štetno za životnu sredinu.
„Danas je 31.maj svjetski dan bez duvanskog dima. Svjetska zdravstvena organizacija ove godine sprovodi globalnu kampanju pod sloganom „Duvan prijetnja životnoj sredini“ sa ciljem da podigne svijetst javnosti o negativom uticaju duvana na životnu sredinu, da skrene pažnju o zdravstvenim i ekonomskim posljedicama. Konzumiranje duvanskih proizvoda predstavlja veliki zdravstveni problem koji podstiče nastanak nezaraznih hroničnih bolesti u cijelom svijetu a posebno u nerazvijenim zemljama, nažalost duvanski proizvodi kao i duvanski dim negativno utiču ne samo na osobe koje ih konzumiraju već i na osobe u neposrednom okruženju.
Godišnje u svijetu umire oko šest miliona ljudi od direktnih posljedica duvanskih proizvoda a oko milion osoba koji su neposredno izloženi duvanskom dimu.
Štetnost pušenja za srce uglavnom uzrokuju nikotin i ugljen monoksid zbog svoje prisutnosti u dimu cigarete. Nikotin povećava potrebu srca za kisikom i hranjivim materijama, dok ugljen monoksid smanjuje sposobnost krvi da osigura srcu potrebnu količinu kisika“, saopštila Joksimović za portal Radio Petnjica.