ČUDNA PODUDARNOST: Dojava o bombi stigla na privatni broj policajca, baš kao i prošlog ljeta?!

Anonimna dojava o bombi, navodno podmetnutoj ispod automobila u vlasništvu kompanije „Easy Drive“ Aleksandra Mijajlovića i privatnog vozila jednog ljudi iz obezbjeđenja biznismena Ranka Ubovića, sinoć je stigla na privatni broj jednog od službenika policije, saznaje M portal.

Zbog te dojave policija je sinoć duže od sat vremena tražila bombu ispod kola parkiranih ispred Cue hotela, trakom obezbijedila prostor samog ulaza hotela – a da pritom one koji su već bili u toj zgradi nije evakuisala. Saobraćaj je u tom periodu bio zaustavljen iz pravca tržnog centra „Big fashion“.

Ova akcija umnogome podsjeća na „potragu“ za bombom u soliteru pored hotela „Podgorica“ prošle godine – koja je iskorišćena za pretres poslovnih prostorija Bemaksa i drugih kompanija.

I tada se ispostavilo da je anonimna dojava o bombi dostavljena na privatni broj jednog od policijskih službenika – i to čelnika Specijalnog policijskog odjeljenja Predraga Šukovića.

MORA POSTOJATI ZABILJEŠKA

U razgovoru za Portal ETV advokat Zdravko Begović je rekao da anonimna prijava mora biti zavedena, te da službenik koji je dobio mora napisati službenu zabilješku.

-Policija je dužna postupa po tim prijavama. Anonima prijava jeste suštinski vrlo problematična jer neko uvijek može da zloupotrijebi takvu poziciju pa i da policiju obmanjuje ili iz drugih pobuda pokuša nešto da uradi. Bilo bi zaista nezakonito ukoliko bi se zloupotrebljavala takva procedura pa kad bi neko pod okriljem anonimne prijave vršio pretrese određenih lica ili vozila kojim oni upravljaju – podvukao je Begović.

To je, kako je poručio, vrlo ozbiljna stvar.

– I bilo kakva zloupotreba mogla bi skupo da košta one koji su tako nešto napravili. To je vrsta uznemirenosti onih koji su žrtve takvog takta. Policija je dužna da čuva i unosi mir i red kod građana – a ne da stvara paniku zloupotrebljavanjem svojih ovlašćena – naveo je Begović.

Kaže da je ubijeđen da ne bi trebalo niti smjelo da postoji bilo kakva zloupotreba.

– Ali u svakom slučaju mora postojati određena procedura postupanja i po anonimnim prijavama i to se lako da provjeriti – dodao je Begović.

Istakao je da ne može da lamentira i pretpostavlja da li neko u službi zloupotrebljava svoj položaj i ovlašćenja.

– Ne bi bilo uopšte dobro da neko u policiji zloupotrebljava svoja ovlašćena na taj način i vrši nezakonite pretrese, ali i uznemirava javnost. Koliko sam vidio juče je bio blokiran jedan prometan dio grada – ulica koja vodi ka „Delti“ – gdje živi ogroman broj stanovnika. Nije samo problem u tome nego i u uznemirenosti građana. Ako se tako nešto moglo desiti – svako smatra da se to može desiti i njemu. To je vrlo neprijatna stvar o kojoj se mora povesti računa. Ne smije se dovesti u situaciju nijedan građanin da bespotrebno ili perfidnim ciljem ili razlogom uznemirava život svih ostalih – poručio je Begović.

AKO BI ZLOUPOTREBE POSTOJALE – BILE BI DOBRO ORGANIZOVANE

Službenik koji je zaprimio tu prijavu, podvlači advokat, mora da se legitimiše i sačini službenu zabilješku i evidentira sve podatke.

– To je jedna vrlo ozbiljna procedura. Ako bi postojale zloupotrebe onda bi morale biti dobro organizovane, a onda bi jedan dio policije bio vrlo problematičan u pogledu svog postupanja. Svakako, ne smijemo lamentirati i stvarati neku priču ukoliko ne postoje opravdani razlozi za tako nešto – zaključio je Begović dodajući da bi simuliranje anonimne dojave o podmetanju bombe bila previše ozbiljna stvar za igru.