Ćeman: Uz snagu nade karcinom je moguće pobijediti

Borba protiv raka nije samo medicinski izazov, ona je test snage, volje i nade da je moguće pobijediti ovu opaku boljest.
“Najteža borba u životu svakog čovjeka je borba za život” kaže povodom Svjetskog dana borbe protiv malignih bolesti Senka Ćeman, hrabra žena koja je pobijedila rak dojke.
Ovo gorko iskustvo kroz koje je prošla motivisalo je da osnuje nevladinu organizaciju “Snaga nade”, kako bi okupila žene koje vode borbu protiv raka dojke i sa njima podijelila svoje iskustvo.
“Najviše mi je pomogla volja za životom, moja djeca, porodica u mentalnom smislu, a u fizičkom zdrava ishrana i fizička aktivnost” govori o svom iskustvu Senka.
Tokom liječenja, suočavala se s fizičkim i emotivnim promjenama, ali ono što je motiviše da ide dalje, a to bila je podrška okruženja.
“Onog dana kada su ljudi iz mog okruženja počeli da mi dijele komplimente iako sam još uvijek bila na liječenju, da ja zračim svojim izgledom i pozitivnim stavom, odlučila sam da svoje iskustvo podijelim sa drugima. I tako doprinesem da se o ovoj temi govori više iz ugla onih koji kroz to prolaze” prisjeća se ona.
Inspirisana podrškom drugih žena koje su prolazile kroz isti put, odlučila je da stvori prostor za dijeljenje iskustava i uzajamnu pomoć.
“Na ovaj korak motivisale su me moje ‘žene’, prijateljice, u istoj borbi kao i ja, koje su želji za što bržim i lakšim oporavkom svakodnevno se sa mnom konsultovale oko raznih stanja, fizičkih i emotivnih, kroz koje smo prolazile. Moja doktorka Nada Cicmil imala je vjere u mene da ću uspjeti da na najiskreniji način povežem žene Crne Gore da se udruže. Glavni ciljevi ‘Snaga nade’ su da se osnažimo i da jedne drugima pomažemo u što lakšoj i brzoj borbi sa ovom opakom bolešću. Jer niko ne može bolje da pomogne kao onaj koji je prošao isto kao taj koji prolazi” objašnjava Senka.
Njena misija nije samo podrška, već i edukacija i podizanje svijesti o značaju prevencije.
“Podrška koju ćemo prižati kroz organizaciju će prvenstveno biti informativnog karaktera, zatim edukativnog, a onda i psihološkog, jer jedno bez drugog ne može. A mi u Crnoj Gori moramo i trebalo bi da podignemo svijest na mnogo veći nivo u saznanju o ovoj bolesti, svijest o samopregledima, kao i institucionalnim pregledima” kaže Senka naglašavajući da je pravovremeno otkrivanje bolesti jedan od preduslova uspješnog liječenja.
Uz porodicu i zajednicu, oporavak je lakši, a svaki razgovor, svaka riječ podrške može značiti mnogo.
“Velika, ako ne i najveća, je podrška porodice, zatim zajednice u procesu liječenja. Jer jedinka bez podrške i brige teško da može da uspije. Naši planovi su da se naša mreža proširi u smislu edukacije, saznanja, pružanja pomoći, kao i druženja žena oboljelih od karcinoma dojke u čitavoj Crnoj Gori, kao i saradnja sa regionalnim zemljama i zemljama Evrope, kako bi se smanjila procentnost obolijevanja” dodaje ona.
Senka ističe da rak dojke nije tabu tema i da društvo treba da bude svjesno važnosti rane dijagnoze.
“Društvo malo govori o raku dojke. Još uvijek je u tabu temama, da li zbog organa koji je obolio ili naša sramota da to kažemo na glas. Ne želimo samo u ružičastom oktobru da aktivno slušamo o prevenciji i borbi i statističkim podacima da smo država sa velikim brojem oboljelih. Želimo da svaki dan društvo oko nas zna da može da oboli od ove bolesti, da niko nije imun, ali da ako se na vrijeme uoči, može da se izađe na kraj sa ovom bolešću” kaže Senka ističe dodaje da borba sa karcinomom mijenja život.
Govoreći iz sopstvenog iskustva ona ističe da je borba duga i teška, ali da donosi i novu snagu.
“Promjene su bile ogromne. Počev od saznanja, preko liječenja, operacija, odstranjivanja dojke, opadanja kose… Ali iz svega toga najbitnije je ostati živ. Liječenje se završi, rekonstruktivna operacija vrati dojku, kosa poraste. Borba nas nauči da krenemo jači, jer to je samo bio test koliko možemo biti jake. Jer ne krećemo od nule, krećemo sa iskustvom u nove pohode, jer život je lijep” inspirativno govori Senka.
Nedavno osnovana organizacija “Snaga nade” biće siguran prostor za sve žene koje se obrate za pomoć.
“Svaka nova žena koja se suoči s dijagnozom dobiće podršku od Snage nade, jer niko ne treba da prolazi kroz ovu borbu sam. Najviše me inspiriše kad me pozove neka nova, nepoznata žena, koja je saznala da ima ona ili neko njen blizak dijagnozu Neoplasma malignum mammae i da je u meni prepoznala osobu koja može da joj olakša tako što ću da joj dam neki od savjeta šta dalje, kako, kako sam to ja savladala. Svi smo individue za sebe, ali opet smo jedno – borci za sopstveni život” Senka emotivno govori o svojim motivima.
Poruka Senke Ćeman i organizacije Snaga nade jasna je – borba s rakom nije samo lična, već zajednička, i uz pravu podršku, svaka žena može da pobijedi.
Svjetski dan borbe protiv malignih bolesti, koji se obilježava 4. februara, podsjeća nas na važnost prevencije, rane dijagnoze i podrške oboljelima.
Preuzeto: Radio Berane