NAJNOVIJE OBJAVLJENO

FOKUS BIHORA (7), MURATOVIĆ: Odbornici imaju amanet građana, a za moja tri mandata u SO ima nekih koji niijesu progovorili

0

U okviru projekta Foikus Bihora, koji portal Radija Petnjica realizuje sa Ministarstvom kulture i medija govorio je Aldin Muratović, nezavisni odbornik u SO Petnjica. On je analizirao trenutnu političko ekonomsku situaciji u Petnjici, ocijenio rad lokalnih parlamentaraca, ali i o tome koliko su odbornici ispunili misiju predstavnika građana.

RP: Kako ocjenjujete sadašnji političko-ekonomski trenutak u Petnjici?

MURATOVIĆ: Ako uzmemo u obzir relevantne podatke državnih institucija, vidimo da je, nažalost, naša opština na samom dnu u gotovo svim aspektima. A ako znamo da je vlast odgovorna i za napredak i za stagnaciju zajednice, lako dolazimo do zaključka da se u Petnjici, od povratka statusa opštine 2013. godine, kada je vlast preuzela jedna partija, nije mnogo uradilo na ekonomskom planu. Nezaposlenost u Petnjici iznosi 75%, što jasno pokazuje u kakvom se stanju nalazimo.

RP: Koliko je lokalna administracija od prethodnih izbora uradila na ispunjavanju predizbornih obećanja u Petnjici?

MURATOVIĆ: Predizborna obećanja vlasti u Petnjici uvijek su ista. Mislim da nijedan ozbiljan građanin naše opštine više ne obraća pažnju na njih, jer se godinama uvjeravao da su ta obećanja, najblaže rečeno, puka iluzija pred izbore. Smatram da je došlo vrijeme da Petnjica krene naprijed. Ne smijemo više zatvarati oči pred stagnacijom ovog kraja.

RP: U kojem dijelu lokalna vlast najviše zatajila?

MURATOVIĆ: Lokalna vlast je zakazala na svim poljima kada je riječ o razvoju opštine, što potvrđuju i podaci koje sam prethodno naveo. Zamislite vlast koja za tri mandata, odnosno dvanaest godina, nije otvorila nijedno radno mjesto u realnom sektoru. Recite mi – da li je to stagnacija ili napredak?

RP: Da li su odbornici u lokalnoj Skupštini imali inicijativa za rješavanje problema u Petnjici?

MURATOVIĆ: Naravno. Odbornik sam već tri mandata u SO Petnjica i, vjerujte mi – tome svjedoči i vaš medij, ali i građani i dijaspora – da sam bezbroj puta ukazivao na razne probleme koji tište našu opštinu. Međutim, nisam se samo bavio kritikovanjem, već sam i nudio rješenja, zalagao se za podizanje svijesti građana o potrebi da naša opština oživi i krene putem razvoja. Moramo svi dati maksimum da izgradimo bolju budućnost našim potomcima. Ja politiku doživljavam kao amanet – i sa vjerske, i sa ljudske strane – i svjestan sam da ćemo pred Bogom i građanima odgovarati za ono što smo dobro ili loše uradili. Uvijek sebi postavljam pitanje – jesam li mogao dati više? To mi je osnovni cilj – da naše društvo ide naprijed.

RP: Koliko su odbornici, posebno opozicioni, u Petnjici ispunili svoju misiju predstavnika naroda?

MURATOVIĆ: Hvala vam na ovom pitanju, smatram ga izuzetno važnim, a reći ću vam i zašto. Odbornik nosi amanet određenog broja građana i dužan im je da u datom vremenskom periodu obezbijedi i pomogne u stvaranju boljih uslova života. Ja sam se trudio da opravdam povjerenje građana, i to sam radio bez lične kalkulacije – nije mi bilo važno da li ću ja imati korist, već da građani imaju konkretne benefite, bilo direktno ili kroz reakciju druge strane.

Tri mandata sjedim sa mnogim kolegama odbornicima koji nijednom nisu progovorili po bilo kojem pitanju. To nije dobro i sigurno ne doprinosi razvoju zajednice kojoj pripadamo. Moramo se boriti dok smo na ovim pozicijama i davati konkretne rezultate.

RP: Da li je vrijeme da se Petnjica okrene sebi i svojim problemima, a da sve partije – i vlast i opozicija – više brinu o svom kraju, a manje o političkim direktivama iz Podgorice?

MURATOVIĆ: U potpunosti se slažem s vama. Odavno je bilo vrijeme da se to desi, ali, nažalost, svjedočimo tome da je Podgorica ovoj vlasti, a i većini stranaka, bila preča od Petnjice. Građani moraju da se aktivnije uključe u društveno-politička dešavanja kako bi se ovaj negativan trend konačno zaustavio.

RP: Za sada ste nezavisni odbornik u SO Petnjica. Da li ćete na narednim izborima biti dio neke partijske strukture?

MURATOVIĆ: Tačno, već duži period sam nezavisni odbornik u SO Petnjica, ali to nije umanjilo moje angažovanje i posvećenost cilju da Petnjicu učinim boljim mjestom za život. Borio sam se da lobiram za sredstva predviđena za projekte u našoj opštini i bio aktivan po svim temama koje se tiču naših građana.

Jedan sam od osnivača Bošnjačke građanske alijanse (BGA), koja je nastala na inicijativu brojnih mladih i akademskih građana Crne Gore. Na predstojećim izborima ću nastupati u okviru BGA. Da li će to biti samostalno ili u koaliciji, ostaje da se vidi. Volio bih da napravimo kvalitetnu pobjedničku listu koja će okupiti najbolje sinove i kćeri Bihora, kako bi ovaj kraj imao bolju budućnost. Potrudiću se da ubijedim i ostale da je to najbolji put za Petnjicu.

 

 

 

Projekat FOKUS BIHORA  podržan je od strane Ministarstva kulture i medija.

 

 

 

S.R.

FOKUS BIHORA (8), HADROVIĆ: BIHORSKE EKO DRAGULJE TREBAMO ZAŠTITITI, PRIJE SVEGA, OD NAS SAMIH

0

Eko aktivista Mirsad Hadrović je u okviru serijala Fokus Bihora, koje Radio Petnjica radi u saradnji sa Ministartsvom kulture i medija govirio o stanju životne sredine u Bihoru, saradnji sa lokalnom administracijom kao i razvijenosti svijesti građana Petnjice o značaju zdrave životne sredine.

RP: Petnjica je, pored demografskih problema odnosno iseljavanja, ugrožena i na polju životne sredine. Čini se da nemilice trošimo resurs zdrave životne okoline i ne obraćamo pažnju na to. Učestvovali ste i organizovali veliki broj eko akcija. Može li se stanje popraviti samo sa pojedinačnim radom odgovornih društvenih aktivista?

HADROVIĆ: To što imamo mi; izobilje vode, šume, planine, čist vazduh, malo ko ima u Evropi pa i u svijetu. Sve nabrojano našlo se na udaru od samih nas. Godinama pratim sveukupno stanje u Petnjici a posebno stanje sa ekologijom i slobodan sam reći da mi danas taj ‘eko dragulj’ trebamo zaštiti od samih nas. Gotovo sve rijeke koje prolaze kroz naseljena mjesta, su zagađene. Šume se nemilice sijeku, pošumljavanja već godinama nema, livade nam zarastaju u korov.  Ovakvu sliku Bihora, vjerujem, da niko nikad od nas nije zamišljao a evo danas mi to gledamo svojim očima.

RP: Problem smeća, otpada nije samo bihorski fenomen. U svakom kutku eko države Crne Gore slična je ili ista situacija. Može li se Petnjica, sama za sebe, izdići i učiniti nešto?

HADROVIĆ: Nije mi jasno i do danas niko mi nije uspio objasniti, kako to da naša mala država nema riješenje u vezi smeća. Pa je lI taj reciklažni centar nešto nemoguće za nas??? Slušamo kako se milioni eura troše na neke manje važne projekte a za pomenuti projekat nema novca?! Uporediću jedan važan projekat a to je tunel “Klisura” između Berana i Kolašina koji je koštao blizu 100 milona eura, i projekat za izgradnju velikog reciklažnog centar koji bi vjerovatno koštao duplo manje a vrijednost bi mu bila neprocjenjiva, jer bismo sačuvali zdravu životnu sredinu. E sad postavlja se pitanje kako to da smo “hrabri” da uđemo u projekat u vrijdnosti od 100 milona a “nemamo srca” da realizujemo nešto duplo jeftinije uz to i duplo korisnije???

RP: Na terenu ste i često razgovarate sa ljudima. Da li su Bihorci zabrinuti kad vide da su im, odnosno nam, rijeke pune smeća, putni pravci „okićeni“ kesama…?

HADROVIĆ: Bihorci pozitivno reaguju na svaku našu eko akciju. Posljednju takvu akciju imali smo prije nekoliko dana, kada su mještani, pored čijih kuća smo prolazili, iznosili razne slatkiše i piće uz riječi hvale i podrŝke.

RP: Da li mislite da lokalna administracija dovoljno radi na tom problemu?

HADROVIĆ: Možda lokalna administracija radi nešto po ovom pitanju ali se to ne vidi. Kako čujem najveći problem komunalnom preduzeću jeste lociranje mjesta deponije. Gdje god su odredili mjesto mještani su se bunili i ne dozvoljavaju formiranje deponije. Potrebno je pronaći neko rješenje koje će biti prihvatljivo i za opštinu i za mještane.

RP: Da li bi veći broj kontejnera, kanti za smeće duž puta smanjili količinu smeća pored puta i uopšte u Petnjici?

HADROVIĆ: Sigurno da bi smanjilo količinu smeća ali problem je upravo ovaj o kojem smo već govorili; kuda onda sa kantama punim smeća??? To je sistem koji mora da se ispalanira do najsitnijih detalja, kako bi se problem sa smećem dugoročno riješio.
Ukoliko to smeće premještamo sa mjesta na mjesto po Bihoru onda suštinski nismo ništa riješili

RP: Da li imate predlog i viziju kako bi Bihor mogao biti primjer ostatku Crne Gore po čistoj i zdravoj životnoj sredini?

HADROVIĆ: Moja vizija za Bihor jeste da on bude lijepo, čisto i prijatno mjesto za život. Po meni dva su modela za rješenje smeća u Bihoru a to su ; 1. Lokalni mini reciklažni centar  2. Veliki regionalni reciklažni centar.
U oba slučaju umjesto ‘problema ‘ imali bismo zaradu od smeća i nekoliko radnih mjesta koja su prijeko potrebna ovom regionu. U mojoj viziji Bihor izgleda ovako; ekološki besprekorno čist, mnogo staza za planinarenje i moto rute, izletišta pored naših rijeka, mnogo više zasađenog voća,  nova pošumljavanja, još hajrat česama, eko parkovi, sportski tereni, staze za skijanje…

 

Projekat FOKUS BIHORA  podržan je od strane Ministarstva

kulture i medija.

 

 

 

 

S.R.

Zapažanje Bihorca iz dijaspore sa odmora u zavičaju – PROPAST (6)

0

Poslije takvog obimnog i ukusnog doručka, meraklijama jedna turska kahva “legne”, što bi kod nas rekli “ko budali šamar”. Te sam bez razmišljanja prihvatio i tu strininu ponudu. Amidža je već bio smotao duvan u cigaru, da ga izmeračimo uz kahvu, iako zasigurno znam da sam probio limit svojih navika u pušenju, maks jedna nedjeljno, pa ulazim u opasnost da neosjetno postanem aktivan pušač, jer sam uveliko prešao zamišljenu granicu mog navodnog uživanja u pušenju. Ali njemu je ne odbijam. Kad sam vani nikako ne pušim, ne vuče me, jedino ovdje kući kad dođem, tu osjećam taj povremeni poriv za duvanskim dimom.

“Ja ti duhanim skoro še`set godina, malo sam orijedio u zadnje vrijeme, ali prekidao nijesam nikako”. – reče mi amidža.

“Onaj fabrički nikad nijesam pušio, prob`o ga jesam, pokušav`o, ali kašljem od njega ko požežen konj”. – našali se amidža.

“Uvijek sam koristio ovaj rezani duvan, nekako mi bolje prija, ima uvijek istu aromu, neki svoj neodoljivi lezet i šmek, ne razdvajam ti se od kutije”.

“Ja ti moj amidža kašljem od svakojake, ali neopisivo volim miris duhana, mada mi se odmah nakon prvog cuga smuči i zamanta u glavi, pa mi se jednom poranije desilo, da sam se zamalo ošamutio i za dlaku nijesam “poljubio patos”, i zato mi je jedna heftično dosta”. – objašnjavam amidži koji sam ja pušač. A i kiselina mi kasnije proradi od duhana.

Prosto bespotrebno i sadistički sa moje strane.

“E, moj sinovac, nijesi bio uporan ko ja, pa da na vrijeme naučiš, ja sam uporno učio skoro cijelu godinu dana da naučim da pušim”. – kaže mi adžo.

“Nijesi mogao ranije u ljude ako nijesi pušio, pa bi te kad neđe odeš k`o nepušača uvijek nešto odvajali, kao nijesi još zrio, svileno ti grlo, kad se malo zakašlješ, terali cirkus s` tobom. Ove pušače su, čini mi se, nekako ozbiljnije svaćali, bolji im doček pripremili, bolje ih stimali, jaču mezu im na hastal servirali, raznu zgodu i ostalo. Dok su nepušači nekako bili po strani. Te sam ti ja mlad koptis`o bio da naučim, sile nije bilo, hoću i ja na zor među ljude. Pa sam savijao šta mi je pod ruku došlo, sal da naučim. Jedne prilike u ruke mi se obrete nakav duhan sa Kosova, grk ko čemer, niko nije htio bilem da ga proba, i ja ti se na njega i naučim, jazuk bilo da se baci. Imao sam drob da isteram kad bi se zakašljao, ali nijesam odustajao. Mlad sam bio, pa bi mi se rahmetli bijača, da joj dragi Allah džennet da, stalno ljutila, “ostavi se toga bijesa, otrova se dijete”, ali je ja nijesam sluš`o. Čim sam ono izistine naučio da pušim, naručiv`o sam preko jednog druga iz vojske, te bi mi ga on iz Hercegovine redovno poštom i raznim autobusima sl`o”. – prepriča mi amidža njegov početak druženja sa duhanom.

“Znaš kako ti je nekad bilo, odeš na neki veći skup, pa su se ljudi hvalili svojim duhanom, kad se otvori kutija, pa se iz nje duhan zažuti, ko vosak, da vidiš još kad zamiriše za sto meraka, takmičili su se ljudi čiji je bolji duhan”.

“Ranije ti je bilo ponos, ko je im`o dobra konja sedlanikla, plahe jake volove, krupna ovna, dobre alatke, kosu i brus, taj ti je bio pravi domaćin. U okolinu se znalo ko ima dobro odijelo, kapot, šešir, čador, cipele, sve se znalo. Pa kad bi ljudi išli neđe kod obrazita prijatelja, ili nekim poslom u institucije, u selo bi uzajmili, mađusobno su se ljudi pomagali. Pištolj veliki podobar ko je im`o, bio je na visokom glasu, na svadbu bi se sa nestrpljenjem čekalo da ga on isuče i da s`njim zapuca”.

Sjećam se jedne prilike, mali sam bio, naišao bio neki čovjek s`konjom, odnekud iz Donjeg Bihora, pred akšam i tražio konak. Htio u prijetelja na planinu, na mobu da kosi heftu dana, pa ga moj rahmetli dedo svratio i primio na konak. Ujutro mu dao svoju kosu i brus i reko mu: “nemaš ti kud gore u planinu sa ovom tvojom kosom, no uzmi moju, pričuvaj je i vrati. Gore ti je po planini ona sitna divlja trava – tipac, a ova tvoja kosa je prilično mekana, pa ćeš morat svakih deset metara da je oštriš, rastrgnut ćete, nije ti ovo za gore. A planinci, ko planinci kad nagnaju i počnu da se ćeraju i zatobom fijuću kosama, noge će ti pokidat”. – šaljivo ga je tada upozorio moj dedo.

 

Tako je nekada bilo, ljudi su dodavali ruku jedan drugome i od haira jedan drugom bili. Jako siromašno se živjelo, ali humanosti i bereketa je bilo na svakom koraku. Svi su bili skoro istoga imanja, što bi nekada rekli “svi su tu u pet deka”.

Kad bi se u jeku plastidbe, nebo malo natuštilo i naslutjeli prvi tamniji oblaci, pola familije bi se raštrkalo, kom vile, kom grabulje u šake i trk u komšiluk da se što prije sijeno zdene, da slučajno ne okisne.

Sada je sve drugačije, mnogo brzo se živi, jako sujetno, do surovosti gramzivo i bolesno zavidno. Približavamo se nečemu što je bila markantna karakteristika u susjedstvu, “samo da komšiji crkne krava”, što smatram civilizacijski jako poraznim i veoma opasnim. Za tako kratak period iz ljudi je, skoro pa iščezla ona prirodna i nagonska empatija, nestala je solidarnost koja je bila uz duhovnost najača ljudska karakteristika.

Zašto.

U šta se pretvara naše društvo.

Nakotilo se na sijaset poltrona i ulizica, buljuk špijuna i prodanih duša, da su uveliko nadvladali i potisnuli, onu karakterističnu dobrotu koja je krasila ondašnje Bihorce.

Nasmijala me jedna priča, kad je poranije umro neki naš čovjek, pa su tu neki iz sprdnje i henge otišli navodno da “nazdrave glavu” jednom komandiru ondašnje milicije, mislim da se Ćeranić prezivao, sa opaskom da mu je otišao najbolji špijun, a on im je brzo uzvratio “podugačak je red drugih koji jedva čekaju da zauzmu njegovo mjesto, ne brinite”. Što jasno aludira da je to špijuniranje u narodu toliko rasprostranjeno i popularno, da nema naznaka da će u skorije vrijeme nestati, nego naglo i nezaustavljivo jača i nemilosrdno osvaja i ulazi u svaku poru, u svaki društveni sloj.

Kukavno je došlo vrijeme.

Jedan mi je kolega sa posla pričao kako su negdje u Timočkoj krajini, tačnije u njegovom selu, uspješno istrijebili i potamanili sve tamošnje špijune. Kaže on meni, da se sakupila jedna veća grupica dobrih i iskrenih mladića, i kad su saznali, ko sve i za šta radi i špijunira za policiju, za političare, za neke lokalne lupeže, sve su ih redom, strpljivo jednog po jednog uporno pratili i hvatali pa i prebijali od batina, da su ih ućutkali do te mjere da su se, svi od svakoga plašili i nijesu smjeli da im debelo platiš otići dalje da špijuniraju.

Primio im se zapis, što im je omladina “ispisala”.

Trebalo bi, valjda, da ima i kod nas još onih dobrih i poštenih mladića, pošto špijuna imamo za izvoz, pa im ustupam ovaj provjereni recept moga kolege, za džabe, neka probaju, pod garanciju uspijeva.

Omladino, meni iskreno, ni iz džepa ni u džep, na vama je.

Ili ćete i vi “pisati” našim špijunima i poltronima, ili će vas oni, i dalje, o crnome jadu zabavljati.

Lani mi je čovjek pričao da mu je dolazila policija kući u pretres, tražila neko oružje. Bio u svatove, pa kad su uzeli nevestu, on šenlučio, te ga neko od prisutnih prijavio, pa ovi nakon pet-šest dana došli to oružje da traže. Policajac mu kasnije nasamo rekao da su sjutradan, nakon prosidbe, četvorica došli u stanicu da ga prijave, jedan rekao da je pucao iz pištolja, drugi da je iz puške, ali ovaj treći-najjači izjavio da je pucano iz automacke. Četvrti bio skroman, nije znao iz čega je pucano, ali pucano jeste, demek garantovao da je iz bojevog oružja. Ne da su slagali nego i podosta dodali i uveličali. On nabavio neki jači rafalni plašljivac, i morao da im ga preda. Platio kasnije neku simbolično smiješnu kaznu. Morao je da hvata neku vezu i vratili mu ga nakon tri mjeseca.

Zamisli.

Uz muhabet ni primijetio nijesam da smo se približili sredini dana.

Kako uz lijepo druženje dan brzo proleti, ni milo mi nije.

Zahvalio sam se na toploj dobrodošlici i izašao iz amidžine kuće.

“Navrni počešće dok si tu”. – dodaje strina.

“Hoću strina, navratit ću još koji put ovih dana. Imam tu po nešto da oposlim, pa kad to sve pozavršavam imaću mnogo više vremena. A zvaću i Senu, pa da odemo jedan dan kod nje u Rožaje, da je obiđemo”.

“Taman si pogodio, možemo otis ovija dana, obradovat će se, biće joj milo”. – dodade amidža.

“Javiću vam se ja na vrijeme”.

Ostavih adža i strinu, dva insana kod kojih se uvijek obogatim za neku novu priču, iznova za neko novo iskustvo. Malo je takvih ljudi na dunjaluku ostalo, za koje vjerujem i znam da su prijatelji bez mita i bez ikakvog ćara.

Okrećem se i za sobom i ostavljam jednu prostranu modernu kuću, koja je zamišljena da bude veliki dom, dom za mnogo brojčaniju familiju. Njihova djeca su se potrudila da starima omoguće najmodernije i najsavremenije uslove za život. Ušuškali su ih u mekotu u kojoj fizički izgleda jako komforno, ali znam da u dušama njihovim stanuje teskoba i tišti ih surova podmukla samoća.

Za trenutak misli odlepršaju u prošlo vrijeme, kada je na tom mjestu donedavno stajala jedna stara kula, na dva sprata. U donjem kamenom spratu – “doljnji boj”, kako smo ga zvali, odmah iz ulaznih drvenih vrata, bio je manji hodnik, u kome su se nalazile naćve. Pravo u produžetku je bila jedna velika dnevna soba, u kojoj je, lijevo stajao jedan tamno-zelenkasti kredenac, desno postariji šporet na drva, jedan od preteča onog proslavljenog Smederevca i u uglu su se sastavljale dvije drvene sećije, prekrivene sunđerom i šarenom ponjavom koju je svojevremeno izatkala moja bijača. Na jednom zidu su izdvajao jedan pomanji dvokrilni prozor, koji bi odmah sa akšama bio spolja utvrđen sa drvenim kanatima. Na drugom zidu je bio zalijepljen veliki poster šampionske generacije Partizana, pažljivo izvučen iz sredine popularnog sportskog časopisa Tempo, sa Momčilom Vukotićem na čelu. Na drugom zidu je, sa jednog lijepo uramljenog goblena gospodario i sa onim prepoznatljivim šmekerskim osmjehom na licu nas posmatrao Maršal Tito.

Druga soba u kojoj je bio razapet drveni stari razboj za tkanje i jedan federni krevet za spavanje. Ta soba je nama djeci bila na raspolaganju za igru. Toliko mala, za nas je bila velika kao stadio JNA. Marakana je naravno veća, ali niko nije ni pominjao, jer su svi u kući bili zagoreli navijači Partizana, osim strine, njeni su svi bili Zvezdaši.

U “gornji boj” se ulazilo preko spoljašnjih drvenih stepenica i hajata pozadi kuće, i to direktno u jednu spavaću sobu koju je koristio moj otac i naša familija za spavanje. Pravo soba je bila rezervisana za amidžu i njegovu porodicu. Lijevo je bila najluksuznija prostorija u cijeloj kući – musafirska soba, u kojoj su bila tri nova federna kreveta, sa, kao snijeg, bijelim prekrivačima, po rubovima sitnim vezom izvezenim rukotvorinama, sa istim šarama kao i na jastučnicama. Soba je bila raškosna, čista, mirišljava i bijela. Prozori nešto veći nego u ostalim prostorijama sa bijelim svilenim zavjesama. Za nas djecu je bio stroga zabranjen ulaz. Imali smo tu privilegiju da spavamo u njoj samo nekoliko dana nakon završenog posla čuvenog berbera Jusufa iz Rožaja.

Srećno djetinjstvo smo proveli u toj kući.

Sad su nam ove nove ogromne, velike “ko kasarne”, kako bi isprije nazivali velike kuće.

Ali fali ona topline u njima, i da se osjeti kao dom, onaj stari dom.

Pravili smo ih, kao zlatne kaveze za svoje najmilije, koje smo smjestili u njima.

Vratili bi se mi rado, ali gdje da se vratimo? Treba raditi, za idaru imati, stvoriti načina za osnovne potrebe. To za sada ovdje nemamo.

Ovi što su opsadirali Opštinu nemaju ni u planu da shvate da su nesposobni, da ih zamijeni – nema ko? Svima su puna usta kritika, ali niko petlju da stisne pa da okupi poštene ljude oko sebe, ali baš one poštene, dobronamjerne i da pometu ovi pijavice, koje su isisale krv ovom napaćenom narodu.

Primijećujem dok pišem ove dijelove “Propasti”, interesovanje i čitanost su ogromni, ali su ti komentari nekako blago splasnuli, da ljudi ne reaguju nešto posebno. Znam da se naokolo mnogo priča, da se jako puno komentariše, ali na taj način se neće mnogo postići. Više ljude interesuje ko ovo piše, nego stanje i mrčeni hal o kojem se piše.

Prešutjeli ste mi najveće afere.

O čemu se radi?

Pretrčali, kao da vas je od nekoga strah.

Kad bi još to i kojim slučajem saznali, onda bi stihijski navalili na njega, i drvljem i kamenjem, ne zato što je to on napisao, nego onako reda radi, nasrnuli bi besomučno da mu nađu bilo šta, pa da mu sa navrzu na lobanju.

Zapamtite, samo hrabri zaslužuju promjene, oni koji to nijesu zauvijek trpe i propadaju.

Kad malo bolje razmislim, možda je ljudima lijepo, možda uživaju u ovom mazohizmu koji im je priređen.

Ili čekaju da i to neko uradi umjesto njih, da dođe neko i da postavi svoja leđa, da im donese željene promjene, da sve odradi sam i da skloni ove sa njihove grbače.

Neće da može, što bi rekao Šojić.

Ime autora poznato redakciji

 

Ko je Kemal Rastoder uhapšen u Zagrebu: Preživio atentat u Budvi, traži ga Belgija

0

Zagrebačka policija uhapsila je juče na Radničkoj cesti 52-godišnjeg državljanina Crne Gore Kemala Rastodera, za kojim je raspisan evropski nalog za hapšenje Belgije radi izdržavanja višegodišnje kazne zatvora zbog zloupotrebe droga unutar zločinačke organizacije.

Policajci su, kako piše Index, na osnovu ciljanog prikupljanja informacija došli do saznanja o kretanju 52-godišnjaka te ga uz upotrebu sredstava prisile priveli u službene prostorije policije, saopštila je Policijska uprava zagrebačka (PUZ).

U policiji ističu da će 52-godišnjak biti predat pritvorskom nadzorniku, a potom odveden na Županijski sud u Zagrebu radi pokretanja ekstradicijskog postupka. Rastoder je državljanin Crne Gore koji se povezuje s velikim krijumčarskim kanalima za drogu.

 

Ko je Kemal Rastoder?

Rastoder je prošle godine pušten da se brani sa slobode, nakon što je bio u zatvoru u Glini, jer je istekao maksimalni rok koji je mogao biti u istražnom zatvoru. Trenutno mu se sudi za falsifikovanje isprava, u čemu je navodno učestvovao s prvooptuženim bivšim policajcem Željkom Cigulom.

Prema optužnici hrvatskog Uskoka, Cigula i njegov kolega iz Policijske stanice Macelj davali su zainteresovanima uglavnom državljanima Srbije, Crne Gore i BiH, u zamjenu za mito podatke o raspisanim potragama MUP-a, Schengenskog informacijskog sastava (SIS) i Interpola te omogućavali nezakonit boravak u EU, pisao je N1.

Provjeravali su lične podatke raznih osoba, a naknadno su s njihovim podacima izrađivane pasoša. Osim toga, optuženi policajci provjeravali su imaju li određene osobe prepreka za prelazak granice, odnosno traži li ih policija i jesu li za njima raspisane potjernice.

Rastoder je do puštanja na slobodu smatran posebno opasnim, pa su ga do sudnice pratili specijalci. Zbog sumnje na povezanost s narko- lancima, prema bezbjednosnoj procjeni, i sam je mogao biti žrtva napada. Protiv njega se vodi više procesa i u drugim zemljama.

Atentat na Kemala Rastodera

Prema ranijem pisanju medija, Rastoder je u ljeto 2004. preživio atentat u Budvi, kad je eksplodirala bomba podmetnuta pod njegov Mercedes. Tom su mu prilikom amputirane obje potkoljenice i lijeva podlaktica. Njegovo ime spominjalo se i u kontekstu s narkobosom Stjepanom Prnjatom, a nalazi se i na popisu crnogorske policije, kao i tamošnjih tajnih službi.

Povezuje ga se i sa grupom koja je iz Južne Amerike organizovala transport veće količine opojne droge kokain u luku Roterdam i njen transport do belgijskog grada Arlon, gdje je u zajedničkoj akciji nadležnih državnih organa Srbije, Belgije, Nizozemske i Luksemburga nedavno zaplijenjeno ukupno 115 kilograma te droge.

PREUZETO: INDEX

FOTO PRIČA IZ VRŠEVA

0

NEDŽMIJA LUKAČ: Sve o Bajramu – prazniku koji donosi radost, zajedništvo i obnovu porodičnih veza (VIDEO)

0

Nedžmija Lukač, naša sagovornica sa posebnom emocijom govori o Bajramu – prazniku koji donosi radost, zajedništvo i obnovu porodičnih veza.

“Od ranog jutra, dan počinje odlaskom muških članova porodice na sabah-namaz, a potom na bajram-namaz. U našem kraju još uvijek njegujemo običaj da se do džamije ide jednim, a vraća drugim putem, što simbolizuje novi početak”, priča Nedžmija. Nakon povratka iz džamije, porodica se okuplja, razmjenjuju se čestitke, i obavljaju se bajramske dužnosti.

Poseban dio praznika zauzima priprema hrane. Bajramska trpeza odiše bogatstvom tradicionalnih jela – od supa i sarme, do pečenog mesa i pita, dok slatkiši poput baklave, tufahija i halve upotpunjuju svečanu atmosferu. “U mojoj porodici se posebno vodilo računa da se za Bajram sašije nova odjeća. Danima smo s nestrpljenjem čekali da je obučemo na ovaj poseban dan”, kaže se Nedžmija.

Djeca Bajram doživljavaju s posebnom radošću, jer ih uz porodično okupljanje očekuju i pokloni – bajramluk. Nekada su to bile popularne „šećerke“ ili bombone, a danas su to uglavnom novac ili čokoladice. “Jedan od najljepših običaja, koji se ponegdje još čuva, jeste čestitanje Bajrama roditeljima ljubljenjem u desnu ruku, dok oni djecu ljube u čelo i daruju uz hajr-dovu”, objašnjava naša sagovornica.

Kako ističe, Ramazan nije samo mjesec posta, već i vrijeme duhovnog uzdizanja, samodiscipline i činjenja dobrih djela.

“Post nije samo odricanje od hrane i pića, već prilika za duhovno pročišćenje, jačanje strpljenja i suosjećanja prema drugima. U mom domu se uvijek s posebnom radošću priprema za iftar i sehur. Iako su se vremena promijenila, osjećaj zajedništva u Ramazanu ostaje isti – porodica se okuplja, zajedno učimo dove i provodimo vrijeme u ibadetu”, priča Nedžmija.

Bajram dolazi kao kruna posta, simbol radosti i nagrade za uloženi trud. “Od ranog jutra, muški članovi porodice odlaze na bajram-namaz, dok žene pripremaju svečani doručak. Bajram je prilika da se obnovi porodična povezanost, posjete rodbina i prijatelji, te da se podijeli radost s onima kojima je najpotrebnija”, kaže naša sagovornica.

ALMINA LIČINA

NADŽMIJA LUKAČ: Sve o Bajramu – prazniku koji donosi radost, zajedništvo i obnovu porodičnih veza (VIDEO)

Nedžmija Lukač, naša sagovornica sa posebnom emocijom govori o Bajramu – prazniku koji donosi radost, zajedništvo i obnovu porodičnih veza.

“Od ranog jutra, dan počinje odlaskom muških članova porodice na sabah-namaz, a potom na bajram-namaz. U našem kraju još uvijek njegujemo običaj da se do džamije ide jednim, a vraća drugim putem, što simbolizuje novi početak”, priča Nedžmija. Nakon povratka iz džamije, porodica se okuplja, razmjenjuju se čestitke, i obavljaju se bajramske dužnosti.

Poseban dio praznika zauzima priprema hrane. Bajramska trpeza odiše bogatstvom tradicionalnih jela – od supa i sarme, do pečenog mesa i pita, dok slatkiši poput baklave, tufahija i halve upotpunjuju svečanu atmosferu. “U mojoj porodici se posebno vodilo računa da se za Bajram sašije nova odjeća. Danima smo s nestrpljenjem čekali da je obučemo na ovaj poseban dan”, kaže se Nedžmija.

Djeca Bajram doživljavaju s posebnom radošću, jer ih uz porodično okupljanje očekuju i pokloni – bajramluk. Nekada su to bile popularne „šećerke“ ili bombone, a danas su to uglavnom novac ili čokoladice. “Jedan od najljepših običaja, koji se ponegdje još čuva, jeste čestitanje Bajrama roditeljima ljubljenjem u desnu ruku, dok oni djecu ljube u čelo i daruju uz hajr-dovu”, objašnjava naša sagovornica.

Kako ističe, Ramazan nije samo mjesec posta, već i vrijeme duhovnog uzdizanja, samodiscipline i činjenja dobrih djela.

“Post nije samo odricanje od hrane i pića, već prilika za duhovno pročišćenje, jačanje strpljenja i suosjećanja prema drugima. U mom domu se uvijek s posebnom radošću priprema za iftar i sehur. Iako su se vremena promijenila, osjećaj zajedništva u Ramazanu ostaje isti – porodica se okuplja, zajedno učimo dove i provodimo vrijeme u ibadetu”, priča Nedžmija.

Bajram dolazi kao kruna posta, simbol radosti i nagrade za uloženi trud. “Od ranog jutra, muški članovi porodice odlaze na bajram-namaz, dok žene pripremaju svečani doručak. Bajram je prilika da se obnovi porodična povezanost, posjete rodbina i prijatelji, te da se podijeli radost s onima kojima je najpotrebnija”, kaže naša sagovornica.

ALMINA LIČINA

PREDSJEDNIK OO SDP PETNJICA, ELDAR ADROVIĆ ČESTITAO BAJRAM

0

Poštovane sugrađanke i sugrađani, draga dijasporo želim da vam čestitam Bajram uz najsrdačnije čestitke.
Svjedočimo susretu sa još jednim praznikom, koji u našim zajednicama predstavlja jednu posebnu radost i sreću.
Ovakvi praznici, kakav je ramazanski Bajram se utkao i sa nama dijeli posebnu harmoniju, kao pečat u sabiranju dobrih djela i svim koracima prema činjenju dobra.
Ovi momenti su važna poruka, koju nam šalje Ramazan a krajnji pečat donosi Bajram u smislu uređenje nas samih, uređenje i briga za našu zajednicu, naših odnosa i svih onih društveno-socijalnih dodirnih tačaka.
Važan podsjetnik jeste nastavak i težnja prema svemu onom što  pokazuju  vrijednosti Bajrama, kao input za ljepšu, bolju i uređeniju zajednicu. A što ujedno i jesu naši ideali za bolje sutra.
Svim građanima i građankama Bihora, pripadnicima islamske zajednice u Crnoj Gori i dijaspori u ime Opštinskog odbora SDP i svoje lično ime želim porodični uspjeh, zdravlje i cjelokupni porodični napredak.
Bajram Šerif Mubarek Olsun!
Eldar Adrović, predsjednik opštinskog odbora SDP Petnjica.

MURATOVIĆ: Ojačani vjerom, znanjem i istinom, nastavljamo još snažnije da se borimo u činjenju dobrih djela

0

Nezavisni odbornik u lokalnom parlamentu Aldin Muratović čestitao je Bajram.

Poslije velikog uspjeha i odricanja u najboljem mjesecu – a to je, zasigurno, mjesec Ramazan – dočekali smo Bajram.

Ojačani vjerom, znanjem i istinom, nastavljamo još snažnije da se borimo u činjenju dobrih djela i jačanju zajednice kojoj pripadamo.

Pojedinac je poput pčele koja svojim doprinosom jača i osnažuje zajednicu i društvo kojem pripada. Zato nam je obaveza da radimo u interesu svih, jer je to jedina garancija za svijetlu budućnost naše zemlje.

BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN!

ADROVIĆ: Neka dani Bajrama budu prilika za jačanje zajedništva, solidarnosti i humanosti u našem društvu

0

U ime Skupštine opštine Petnjica i u svoje lično ime, svim vjernicima islamske vjere u Crnoj Goro i dijaspori, reisu Islamske zajednice u Crnoj Gori gospodinu Rifatu Fejziću, upućujem najiskrenije čestitke povodom nastupajućeg Ramazanskog bajrama.

Neka vam ovaj blagoslovljeni praznik donese mir, radost i blagostanje.
Želim da ovaj sveti praznik provedete u krugu svojih najmilijih, ispunjeni duhovnim zadovoljstvom, međusobnim razumijevanjem i tolerancijom
Neka dani Bajrama budu prilika za jačanje zajedništva, solidarnosti i humanosti u našem društvu. Nadamo se da će ovaj sveti praznik donijeti sreću i prosperitet svim građanima naše zemlje.
Mehmed Adrović, Predsjendik Skupštine opštine Petnjica